Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/asynet/domains/rozewiczopen.pl/public_html/2009/plugins/content/jwsig.php on line 78
Relacja z festiwalu

Różewicz Open Festiwal rozpoczęła retrospektywa Stanisława Różewicza. Widzowie obejrzeli cykl filmów: Samotność we dwoje, Kobieta w kapeluszu, Pensja Pani Latter, Nocny gość, Anioł w szafie.

8 października przypomniano postać najstarszego z braci Różewiczów Janusza spektaklem Starszy brat ? rzecz o Januszu Różewiczu. Pokazano go w I LO, II LO i MDK. Projekcje multimedialne poprzedziło wprowadzenie aktora grającego główną rolę Oskara Braszczyńskiego. Wieczorem zobaczyliśmy film Stanisława Różewicza Nasz starszy brat, filmową opowieść o życiu i twórczości Janusza, poety i żołnierza, o więzach łączących go z braćmi.


W piątek, w dzień 88 urodzin Tadeusza Różewicza otwarta została wystawa pochodząca z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Grafiki dla Różewicza. Prace inspirowane twórczością Poety przedstawił komisarz wystawy Artur Skowroński i Dziekan Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu profesor Ludwik Żelaźniewicz. Gośćmi wernisażu byli również wykładowcy ASP Pan Roman Kowalik i reżyser Alan Uran, który zaprezentował swój film pt. Ocalony.


Niewątpliwym wydarzeniem był koncert Karoliny Cichej z zespołem. Aktorka Teatru Gardzienice, jako pierwsza w Polsce cały koncert oparła na twórczości Tadeusza Różewicza. Do wierszy Poety skomponowała muzykę i zaśpiewała je w niezwykle oryginalny sposób.

Ponadto przybliżyliśmy wiersze Poety, umieszczając je w różnych miejscach przestrzeni miejskiej: w kawiarniach, autobusach i na chodnikach.


10 października ? to dzień poświęcony Stanisławowi Różewiczowi. Filmowy portret reżysera w filmie dokumentalnym Idąc, spotykając? przygotował Antoni Krauze.

Wspomnienia o Panu Stanisławie snuli reżyser Wojciech Marczewski, aktorka Hanna Mikuć, syn Paweł Różewicz i radomszczanie.

Wzruszające, ciepłe i ?nieformalne? było spotkanie ludzi podziwiających i zachowujących w serdecznej pamięci, wybitnego reżysera Stanisława Różewicza.

Pan Wojciech Marczewski przekazał na ręce Pana Pawła Różewicza Platynowe Lwy, które przyznano Panu Stanisławowi Różewiczowi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


W niedzielę 11 października uroczyście podsumowano I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, na który wpłynęło 151 zestawów wierszy 151 autorów. Oceny prac dokonało jury w składzie: Jacek Podsiadło ? przewodniczący, Maciej Melecki, Ireneusz Kaczmarczyk i Stefan Szczygłowski, cenieni poeci w polskim środowisku literackim. Jury oceniło wysoko teksty nadesłane na konkurs, rekomendowało nagrodzony zestaw laureata głównej nagrody, Jacka Kaweckiego, jako materiał, zasługujący na debiut poetycki.


Warsztaty poetyckie przeprowadził poeta i dziennikarz Pan Adam Ziemianin. Uczestniczący w nich poeci prezentowali swoje wiersze. Na temat ich warsztatu i poetyki wywiązała się godzinna dyskusja.


Wieczorem w postać Nadziei Tupalskiej wcieliła się brawurowo Wioleta Komar, ?wygadując? fragmenty najnowszych tekstów Tadeusza Różewicza, szydzących z kultury, reklam, telewizji. 


Różewicz Open Festiwal zakończył się 12 października ?wieczorem autorskim bez autora?. Czytane przez aktorów fragmenty tekstów Tadeusza Różewicza, z towarzyszeniami muzyki granej na wiolonczeli przez Julie Wasiljew, czytali Paweł Binkowski ? aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Przemysław Bluszcz ? aktor Teatru Ateneum w Warszawie, Adam Zych ? Teatr Polski w Szczecinie.Cały październikowy tydzień w Miejskim Domu Kultury wypełniony był teatrem, muzyką, filmem i poezją. Wypada tylko żałować, że niewielu radomszczan skorzystało z festiwalowych propozycji kulturalnych.