Życiorysy


 
  • STANISLAW
  • TADEUSZ
  • JANUSZ

Imię:             Stanisław
Nazwisko:        Różewicz
Data urodzenia: 6 sierpnia 1924 r.
Miejsce urodzenia:    Radomsko


Najmłodszy z utalentowanych braci.
Po maturze w 1946 roku rozpoczął pracę jako asystent filmowy, następnie współreżyser i reżyser. Wykładał w szkole filmowej w Łodzi. Był współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego ?Tor?. Tworzył filmy fabularne, dokumentalne, sporadyczne spektakle teatralne.
Jego kino charakteryzuje duża niezależność, powściągliwość, minimalizm w użyciu środków artystycznego wyrazu, subtelność. Jest współautorem scenariuszy pisanych z bratem Tadeuszem, Janem. J. Szczepańskim, Kornelem Filipowiczem.
W swoich filmach poruszał często tematykę wojenną. Zainteresowania: naturą ludzką, psychologia przeżyć człowieka. Jego najbardziej znane filmy to: ?Wolne miasto?, ?Miejsce na ziemi?, ?Świadectwo urodzenia?, ?Głos tamtego świata?, ?Westerplatte?, ?Samotność we dwoje?, ?Drzwi w murze?, ?Opadły liście z drzew?, ?Anioł w szafie?, ?Kobieta w Kapeluszu?, ?Nocny gość?, ?Nasz starszy brat?, ?Kinema?. 
Laureat wielu nagród filmowych m.in.  w 2001 roku Polska Nagroda Filmowa ?Orzeł? za osiągnięcia życia, w 2008 roku na FPFF w Gdyni nagroda specjalna ?Platynowe Lwy?.
Zmarł 9 listopada 2008 roku w Warszawie.

Imię:             Tadeusz
Nazwisko:        Różewicz
Data urodzenia: 9 października 1921 r.
Miejsce urodzenia:    RadomskoW Radomsku ukończył gimnazjum. Wybuch wojny przeszkodził mu w kontynuowaniu nauki. Zaczął pracować.
Działał w Armii Krajowej pod pseudonimem ?Satyr?. Walczył w oddziałach leśnych, redagował pismo ?Czyn Zbrojny?.
Zadebiutował w 1944 roku tomikiem ?Echa leśne?.
Po wojnie zdał maturę i rozpoczął studia historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam poznaje wybitnych poetów, pisarzy, plastyków. Przyjaźnił się m.in. z Julianem Przybosiem, Tadeuszem Kantorem, Leopoldem Staffem, Mieczysławem Porębskim, Jerzym Nowosielskim, Tadeuszem Borowskim.  
W 1949 zamieszkał w Gliwicach, gdzie spędził prawie 20 lat.
Od 1968 roku mieszka we Wrocławiu.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Był nominowany do Nagrody Nobla.
Najbardziej znane tomy poetyckie: ?Niepokój?, ?Czerwona rękawiczka?, ?Formy?, ?Matka odchodzi?, ?Szara strefa?, ?Wyjście?, ?Uśmiechy?, ?Kup kota w worku?. Chętnie czytane są również opowiadania, np. ?Opadły liście z drzew?, ?Przerwany egzamin?, ?Śmierć w starych dekoracjach?, ?Próba rekonstrukcji?
Dramaty: ?Kartoteka?, ?Stara kobieta wysiaduje?, ?Białe małżeństwo?, ?Pułapka?, ?Kartoteka odrzucona?.
Klasyk awangardy, prekursor postmodernizmu, jeden z najwybitniejszych żyjących twórców literatury światowej: poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista i autor scenariuszy.


Imię:                         Janusz
Nazwisko:                    Różewicz
Data urodzenia:             25 maja 1918
Miejsce urodzenia:        Osjaków

Uczęszczał do gimnazjum im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku. Tu zaczął pisać pierwsze wiersze.
W przeddzień matury wygrał Ogólnopolski Konkurs Poetycki magazynu ?Polska Zbrojna?.
Prenumerował czasopisma literackie, korespondował ze znanymi pisarzami dwudziestolecia wojennego.
Pierwszy wprowadził młodszych braci w świat kina
i  sztuki.
Po wybuchu II wojny światowej działał w wywiadzie łódzkiego okręgu II Armii Krajowej pod pseudonimami ?Gustaw? i ?Zbyszek?.
Aresztowany czerwcu 1944 r. gestapo,
Stracony 7 listopada 1944 r.
Pochowany na cmentarzu w Łodzi.